Naukowe Koło Fizyków

Historia Naukowego Koła Fizyków Studentów UJ sięga 1893 roku, kiedy 20 studentów matematyki i fizyki postanowiło stworzyć Kółko Matematyczno-Fizyczne Uczniów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1959 roku, po reaktywacji działania Koła, podzieliło sie ono na dwie części: Naukowe Koło Fizyków Studentów UJ oraz Koło Matematyków Studentów UJ. Od momentu powstania Koło organizowało seminaria, odczyty i konferencje. Współcześnie owocami tej działalności są Studencka Międzyuczelniana Ogólnopolska Konferencja, której trzecią edycję współtworzymy my wszyscy, oraz organizacja XVIII edycji Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych Fizyków w 2019 roku. Do osiągnięć Koła w ostatnich latach należą również: wydanie skryptu prof. Sokołowskiego ze Szczególnej Teorii Względności, organizacja szeregu szkół zimowych i letnich, wyjazd naukowy do Czarnobyla oraz spotkanie z (późniejszym) noblistą Rogerem Penrosem w 2016 roku.

Studencka Międzyuczelniana Ogólnopolska Konferencja

Pomysł organizowania studenckiej konferencji przez Naukowe Koło Fizyków powstało za prezesury Adama Cieślika w roku akademickim 2016-2017. SMOK został po raz pierwszy zorganizowany w 2018 roku, i okazał się dużym sukcesem wśród uczestników. Ze względu na bardzo pozytywne opinie oraz duże zainteresowanie, następnego roku przygotowano drugą edycję tej konferencji, która przyciągnęła jeszcze więcej studentów niż za pierwszym razem. Niestety, z powodu pandemii coronawirusa która opanowała świat, musieliśmy anulować edycje z 2020 i 2021 roku. Mamy nadzieję że tegoroczny SMOK pozwoli na dalsze postawienie fundamentów coroczej konferencji przez nas organizowanej.